• Малярія – гостре інфекційне захворювання з циклічним перебігом, при якому напади гарячки чергуються з відносно спокійними періодами, без лихоманки. Збудником є малярійний плазмодій, який потрапляє від людини до людини через укус малярійних комарів. Комарі реєструються в Україні на всій території і представлені 7 видами, з яких всі 7 визначаються у 3 областях (Запорізькій, Миколаївській та Харківській), які активізуються в теплу пору року.

Хвороба починається через 1 тиждень – 1 рік або навіть і через 2 – 3 роки (в залежності від форми малярії) після укусу. Основними ознаками захворювання є слабкість, головний біль, ломота в тілі, підвищення температури до 39 – 40 і більше. Озноб змінюється на холодний рясний піт. Напади лихоманки повторюються періодично з різним інтервалом в залежності від форми малярії. Найчастіше малярію «привозять» з ендемічних країн після відпустки, відрядження і т.д., тому від’їжджаючи в тропічні країни, небезпечні з малярії, необхідно ознайомитись з пам’яткою щодо профілактики малярії, яка повинна бути в кожному туристичному агентстві. За тиждень до виїзду, весь період перебування в тропіках і протягом 4 тижнів після повернення приймайте протималярійні препарати.
У разі відвідування тропічних країн необхідно пам’ятати про смертельну небезпеку малярії, проводити хіміопрофілактику захворювання та заходи особистого захисту від укусів комарів. Після повернення додому необхідно відразу повідомити дільничного лікаря про перебування в тропічній країні та здати кров для дослідження на малярію.

Вибір протималярійного препарату залежить від країни виїзду, ризику зараження малярією, виду малярійного збудника, що переважає в конкретній зоні, стійкості збудника до препаратів. Призначення будь-якого препарату потребує попередньої консультації лікаря. 

За умови регулярного прийому препаратів можна значно знизити ризик захворювання тяжкими формами малярії, попередити ускладнення хвороби. З метою особистого захисту від укусів комарів доцільно використовувати репеленти та антимоскітні сітки.
При перших симптомах захворювання не чекайте поки температура знизиться, зникне лихоманка, а негайно зверніться до лікаря і обов’язково повідомте про перебування в тропічній країні, щоб своєчасно почати лікування, адже малярія може мати вкрай неприємні наслідки і навіть закінчуватись смертю.

Однією з причин, що призводить до смертельного кінця від малярії, стали відсутність настороги до хвороби серед осіб, які відвідували тропічні країни, нехтування правилами особистого захисту, відмова від проведення особистої хіміопрофілактики під час перебування у природному вогнищі та після повернення, пізнє звернення за медичною допомогою.

  • Не слід забувати, що в нашій області в теплий період року є всі кліматичні та природні умови для розвитку та передачі збудника малярії. І хоча у нас реєструвались тільки завізні випадки захворювання, все ж потрібно вже сьогодні потурбуватися та захистити себе і своїх близьких від непроханих крилатих гостей, які, до того ж крім інших незручностей можуть нагородити нас небезпечним захворюванням.