Дитячий травматизм є однією з актуальних проблем охорони здоров’я. Значимість даної проблеми часто недооцінюється. Травматизм можна уникнути шляхом вжиття заходів профілактики чи боротьби з ним.

Рівень травматизму, в тому  числі дитячого, останнім часом невпинно зростає в усьому світі. Особливо занепокоєння викликає зростання дорожньо-транспортного травматизму, який призводить до зростання дитячої смертності і є однією з причин інвалідності.
У виникненні травм у дітей суттєве значення мають вікові, анатомо-фізіологічні та психологічні особливості дітей, їх фізичний та розумовий  розвиток, недостатність життєвого досвіду, підвищений інтерес до пізнання оточуючого світу.
Найменш розповсюджений травматизм серед дітей першого року життя. Основною причиною виникнення дитячого травматизму в побутових умовах дітей до 3-х років життя є: недбалий нагляд батьків за дітьми. Батькам треба звертати увагу на відчинені вікна в багатоповерхових будинках, пам’ятати, що сітки, які закривають відчинені вікна, не витримають вагу дитини та може трапитись непоправиме. Не залишайте дітей без нагляду.
Діти дошкільного віку майже  постійно знаходяться під наглядом батьків чи вихователів дитячих закладів і рівень травматизму серед них не перевищує 5% від загальної кількості.

А ось діти шкільного віку отримавши певну самостійність та свободу і не маючи достатнього життєвого досвіду травмуються значно частіше.

При цьому хлопчики серед травмованих складають більший відсоток від травм, що пояснюється їх схильністю до рухливих ігор, активного відпочинку.

За місцем виникнення травми у дітей можна виділити наступні види дитячого травматизму: побутовий, вуличний, шкільний (під час знаходження в школі), дорожньо-транспортний та спортивний (під час тренування чи спортивних змагань).

Вуличний травматизм серед дітей також має певну сезонність. Найбільший рівень вуличного травматизму відзначається в період зимових та літніх канікул, коли діти мають більше вільного часу і проводять його на вулиці, частіше за все без нагляду дорослих.
Викликає занепокоєння і значне підвищення шкільного травматизму. Найчастіше травми виникають під час перерви, на уроках фізкультури та праці.

Кількість дорожньо-транспортних травм від загальної не значна, та актуальність їх профілактики зумовлена зростанням кількості та підвищенням складності спричинених пошкоджень. Саме  транспортний травматизм дітей частіше за все  приводить до смертності та  інвалідності, а також потребує тривалого стаціонарного лікування.

Основними причинами дитячого травматизму є:

  1. Недостатній контроль за дітьми  по дорозі в школу та додому.
  2. Незнання правил дорожнього руху та поведінки на вулиці, навмисне нехтування цими правилами.
  3. Ігри на проїзній частині вулиці.
  4. Недостатнє охоплення дітей позашкільною навчально-виховною та розважальною роботою, недостатній контроль за дітьми під час дозвілля.

Профілактика дитячого травматизму більш соціальна, ніж медична проблема і потребує зусиль багатьох муніципальних та соціальних служб.

Основними методами профілактики дитячого травматизму слід вважати:

  1. Посилення нагляду та контролю за дітьми, організація їх дозвілля.
  2. Навчання дітей правил вуличного руху.
  3. Організація місць для дозвілля (ігрові майданчики, дитячі парки)
  4. Охоплення дітей молодшого шкільного віку позашкільною виховною роботою (спортивні секції, дитячі гуртки).
  5. Підвищення контролю за додержанням водіями правил дорожнього руху, контроль за станом доріг (стан світлофорів, дорожні розминки, дорожні знаки).

Шановні батьки, будьте уважнішими! Посилюйте контроль за своїми дітьми, як вдома, так і на відпочинку. Навчайте своїх дітей правилам поведінки в школі та на вулиці, правилам дорожнього руху, щоб уникнути дитячого травматизму з метою недопущення інвалідизації дітей та збереження їхнього здоров’я.

Долгова Алла Григорівна,
заступник головного лікаря з охорони дитинства та материнства
КНП ММР»ЦПМСД№7»