Сезонна алергія являє собою реакцію імунної системи людини на подразники навколишнього світу, що вступають у певний час року в контакт з його організмом. Дане явище іменується також «поліноз» (pollen), що означає «пилок». Захворювання має давнє коріння: ще древні греки (як простий люд, так і представники еліти) страждали від амброзії, викликала задуха і висипання на шкірі. Сезонна алергія на амброзію є бичем сучасного суспільства. Це привабливе яскраво-зелена рослина з різьбленими ажурними листочками і сьогодні є ворогом № 1 серед представників різноманітної флори.

Її крихітний пилок вважається одним з найсильніших алергенів, здатним викликати прояви алергічних реакцій: достатньо всього 25 зерняток речовини в 1 кубометрі повітря. Одна рослина може дати кілька мільйонів таких частинок, здатних викликати у людини бронхіальну астму – небезпечне захворювання дихальних шляхів.

Історична довідка

Згадка про стани, схожі на сезонну алергію, є в роботах Клавдія Галена – грецького лікаря. Зв’язок між масовими нападами кашлю і квітучими деревами також спостерігав голландський лікар і натураліст Ян Баптист Ван Гельмонт. У 1819 році з’явилися перші описи сінної лихоманки – саме так офіційно була позначена сезонна алергічна реакція англійським лікарем Джоном Бостоком, що зв’язували її з таким провокуючим фактором, як сіно. Через півстоліття, у 1873 році його співвітчизник Девід Блеклі довів, що причиною сінної лихоманки насправді є пилок рослин. Через 16 років на відкритому засіданні Суспільства російських лікарів, що відбувався у Санкт-Петербурзі, з інформацією про полінозі виступив доктор Л. Сіліч, а вперше масово сезонна алергія проявила себе в 1960 роках на території Краснодарського краю. Її збудником була амброзія, завезена на територію Росії з США з зерном пшениці.

На сьогоднішній день, за даними офіційної статистики, з сезонною алергією, яка не розподіляє людей за віком, статтю та регіону проживання, знайомий кожний п’ятий житель Землі. Дійсне число людей, які страждають від полінозу, насправді набагато більше і, незважаючи на суттєві досягнення у вивченні способів боротьби з даною хворобою, невблаганно зростає з кожним роком.

Причини виникнення сезонної алергії

Причинами захворювання на поліноз, провокатором якого є пилок рослин, спори грибів (від 500 до 700 видів), є:

 • спадковий фактор;
 • ослаблений імунітет;
 • присутність хронічних бронхо-легеневих хвороб;
 • наявність в організмі алергії іншого виду (на їжу, медикаменти, хімічні сполуки);
 • шкідливі умови трудової діяльності;
 • незадовільний екологічний стан зовнішнього середовища.

Яких рослин слід остерігатися?

Сезонна алергія викликається рослинами, невибагливими до місця розташування та кліматичних умов, але агресивно налаштованими по відношенню до людини з алергічною точки зору: клен, вільха, дуб, кипарис, береза, ясен, липа, верба, волоський горіх, в’яз, ліщина. З лугових трав – тимофіївка, люцерна, конюшина в період цвітіння. Жито, гречка, пшениця, овес – зернові культури, що провокують виникнення у людини такого небезпечного стану, як сезонна алергія. Пилка амброзії і полину також слід уникати.

Зміна сезонів також є однією з причин виникнення полінозу. Найбільш гостро хвороба проявляється у весняний і осінній періоди, влітку – набагато рідше, взимку – дуже рідко. Сезонна алергія у серпні, лікування якої є досить затяжним процесом, може виникати унаслідок цвітіння вищезазначених трав.

Весняна алергія: симптоми

Весна – час пробудження природи і полінозу одночасно. Як проявляється сезонна алергія:

 • В очах – почервоніння, сльозотеча, відчуття «смітинки», боязнь світла, свербіж.
 • В носі – нежить, зниження нюху, чхання, свербіж і його закладення. Виділяється з носових пазух слиз характерної рідкої, прозорої консистенцією.
 • Дихальної системи – задишка, труднощі при здійсненні видоху, прискорене дихання, приступи задухи (при пилковій бронхіальній астмі) частий сухий і виснажливий кашель.

Рідше спостерігається висип на тілі, кропив’янка, сильно сверблячий дерматит у вигляді сухих чи мокрих бульбашок. Такі фізичні прояви супроводжуються слабкістю, головним болем, підвищеною стомлюваністю, втратою апетиту і за всіма ознаками нагадують ГРВІ, властиве даному сезону. Відмінною рисою між вірусною інфекцією і сезонної алергією є відсутність підвищеної температури тіла. При полінозі її немає. Особливо небезпечний він у дітей і літніх людей, так як характеризується прихованою симптоматикою на початковій стадії і стрімким розвитком загострення надалі. Сезонна алергія, лікування якої є досить тривалим процесом і вимагає неабиякого терпіння, іноді супроводжується нападами мігрені, дратівливістю, болями в животі та нудотою (при попаданні пилку в травну систему). Загостренням симптоматики може стати ангіоневротичний набряк, якийрозвивається приблизно у 10% алергіків і вимагає негайної медичної допомоги. Іменований по-іншому «набряком Квінке» або «гігантської кропив’янкою», характеризується різким початком, спонтанним плином, непередбаченим закінченням, викликаним набряком підшкірної клітковини, слизових і шкіри.

Найчастіше такої небезпечної реакції зазнають верхня частина тіла, шия та обличчя.

Сезонна алергія весняного періоду бере початок в перших числах квітня, коли починається цвітіння берези і вільхи, і закінчується в травні. До речі, березовий пилок здатна поширюватися на великі відстані. Людина, яка страждає на поліноз, іноді приходить в подив, розуміючи, що переносить страждання від березового алергену, в той час як белостволих красунь поблизу не спостерігається. Хибною є думка про шкідливість тополиного пуху як алергену. Квітучі рано тополі в кінці травня покривають грунт білим пухом, є відмінним транспортним засобом важкої пилку, осідаючого з ростуть по сусідству дерев. Люди, які страждають від сезонної алергії, в більшості своїй починають помічати її прояви приблизно за тиждень до години пік.

Осінній поліноз

Причиною осіннього полінозу є активізація в цей період часу алергени:

 • пилок рослин, цвітіння яких настає в осінній сезон;
 • гриби цвілі, з’являються при підвищеній вологості повітря;
 • різноманітні кліщі.

Пилок рослин через дихальні органи людини потрапляє всередину, змушуючи імунну систему активно виробляти антитіла. Їх дія спрямована на атаку чужорідних клітин і викликає виділення в кров гістамінів, які, в свою чергу, є причиною різних алергічних проявів. Крім основних симптомів, осіння алергія може проявлятися свербінням в області рота та горла, що в медичній практиці звучить як «оральний алергічний синдром».

Сезонна алергія у дитини

Поліноз у дитячій категорії населення є досить частим явищем і може розвиватися з причин:

 • спадкової схильності;
 • вірусних та інфекційних хвороб матері під час виношування малюка;
 • некоректної або несвоєчасної вакцинації;
 • штучним вигодовуванням;
 • контактом з бактеріальними інфекціями і вірусоносіями;
 • зниженим імунітетом;
 • дисфункцією системи травлення.

У дітей сезонна алергія, лікування якої повинно мати комплексний підхід, може протікати неспецифічна, представляючи «замаскований» поліноз і висловлюючись:

 • часткове почервонінні очей;
 • болі і закладеності у вухах;
 • кашлі;
 • звичкою постійно чіпати ніс.Точну причину даної симптоматики може встановити тільки лікар-алерголог шляхом застосування спеціальної діагностики, здатної визначити конкретний алерген.

Поліноз або ГРВІ?

Сезонна алергія, відгуки про лікування якої підтверджують його тимчасовість, в деяких випадках все-таки може супроводжуватися підвищенням температури тіла, що істотно ускладнює точну діагностику захворювання, так як спостерігається клінічна картина дуже схожа з ГРВІ та ГРЗ, особливо на початку хвороби. Та й самі хворі, помічаючи у себе нежить, головний біль, нездужання, відсутність висипки, помилково приймають алергічні прояви за простудне захворювання і приймаються за самостійне лікування.

Наслідком безконтрольного прийому препаратів є стирання властивих поллинозу симптомів, ускладнення перебігу хвороби і прояв організмом більш агресивної реакції на присутній запальний процес. Підвищена температура найчастіше спостерігається у дітей молодшого віку поряд з проявом кропив’янки та висипи на шкірі. Також сезонна алергія може супроводжуватися гарячковими станами, особливо у малюків 2-7 років.

Діагностика полінозу

Виявлення першопричини сезонних проявів алергічного характеру проводиться шляхом опитування пацієнта і зіставлення термінів цвітіння вітрогінної флори, можливо, спровокувала появу даного захворювання. Медичним фахівцем-алергологом проводиться обстеження дихальної системи і носової порожнини, общеклиническая діагностика з обов’язковою здачею аналізів мокротиння і крові, проведення алергопроб з метою виявлення «винуватця» фізичного нездужання, а також консультації з дерматологом, імунологом, ЛОР-лікарем, пульмонологом.

Як уникнути алергії?

Сезонна алергія, симптоми якої раптові і небезпечні, є хворобою, яку потрібно максимально остерігатися. Тому мають місце такі рекомендації:

 • уникати і виключати контакт з алергеном;
 • приймати антигістамінні ліки;
 • проводити специфічну імунотерапію, під час якої організм «привчається» протистояти алергену менш інтенсивно.

Не рекомендується застосовувати метод у стані загострення, а саме з початку весни до кінця осені. Зима є найбільш сприятливим часом для отримання повноцінного курсу лікування такої небезпечної хвороби, як сезонна алергія.

Лікування, препарати

Терапія сезонної алергії, завдання якої полягає в зниженні яскравості симптомів та захисту внутрішніх органів від впливу алергенів, залежить від періоду її прояви, етапу захворювання, індивідуальної специфіки організму хворого. Лікування призначається лікарем.

САМОЛІКУВАННЯ НЕ ПРИПУСТИМЕ!

Профілактичні заходи

Важливим фактором в боротьбі з сезонною алергією є дотримання профілактичних заходів, а саме:

 • Недопущення контакту з рослинами-провокаторами. Під час їх цвітіння при можливості слід рідше виходити на вулицю, скорочувати час прогулянок, особливо в жаркі і вітряні дні.
 • Закривання в приміщенні вікон та дверей. Ефективно їх завішування прозорою вологою тканиною, яка вбирає в себе пилок.
 • Ретельне миття рук і всього тіла після приходу з вулиці.
 • Переміщення в місця з вологим повітрям (відпустка біля моря або річкового узбережжя) в період активного цвітіння рослин.
 • Зміцнення імунітету шляхом споживання вітаміновмісних препаратів за кілька місяців до періоду цвітіння.
 • Виконання рекомендацій сімейного лікаря.

Не хворійте!

Головний лікар КЗ «ЦПМСД №7» О.М. Власова