Від тютюнопаління в світі щорічно помирає близько шести мільйонів чоловік, кожні шість секунд тютюн забирає одне життя. Поширення тютюнопаління в Україні набуває форми епідемії. За даними ВООЗ, тютюн є другою за значимістю і головною попереджувальною причиною смерті в світі.

Куріння – один з видів наркозалежності. Курці не вільні в своєму виборі. Це люди, які дуже хочуть, але не можуть кинути палити. Вони регулярно вдихають дим від тютюну, що містить нікотин, окис вуглецю, піридин, оцтову, мурашину, масляну і синильну кислоти та ін. Багато з цих речовин є фармакологічно активними, токсичними, мутагенними і канцерогенними, тобто викликають рак. Найшкідливішою речовиною, що містяться в тютюні і є особливо небезпечноюм для людини, є нікотин. Пари нікотину при палінні тютюну проникають у верхні дихальні шляхи і легені, викликаючи при цьому хронічні захворювання гортані і глотки, бронхіт, туберкульоз легенів, рак легенів, рак порожнини рота і губи, пошкоджуючи зубну емаль, в зв’язку з чим можуть розвинутися запальні захворювання порожнини рота .

Дія нікотину на нервову систему призводить до виснаження енергетичних можливостей мозку. Також підвищуюється шлункова секреція, кислотність шлункового соку, розвивається гастрит, виразкова хвороба. Куріння викликає склероз судин і стає одним з найважливіших факторів, що підвищують ризик інфаркту міокарда, інсульту, захворювань артерій серцевого м’яза і мозку.

Не менш небезпечною з хімічних речовин у сигаретах є смола. Смола є речовиною, що викликає рак і захворювання легенів. Тютюнова смола (дьоготь) проходить через легені, частково осідаючи, в кількості до 1 грама на рік і викликає параліч очисного процесу в легенях. Вона також знижує ефективність імунної системи.

Курці завдають шкоди не тільки своєму здоров’ю, але також руйнують здоров’я оточуючих, вимушених дихати повітрям, отруєним тютюновим димом, стаючи при цьому пасивними курцями. В навколишню атмосферу потрапляє токсичних компонентів у багато разів більше, причому більш шкідливого складу, ніж в організм самого курця. Найбільш конкретна інформація є щодо впливу пасивного куріння на дітей. У дітей з сімей, де один або обоє батьків курять вдома, частіше виникають простудні захворювання, захворювання дихальної системи. Ці діти частіше хворіють в ранньому дитинстві, частіше пропускають школу і взагалі отримують менший запас здоров’я на майбутнє життя. Куріння батьків не тільки завдає шкоди здоров’ю дітей, але і є поганим прикладом. Як правило, діти курців виростають тютюнозалежними.

Куріння викреслює з життя людини від 19 до 23 активних років життя. Якщо Ви курите, ви в будь-якому випадку відгризають шматок від відміряного вам відрізка життя. Чи варто продовжувати? …

Замислитесь!!!

Головний лікар КЗ «ЦПМСД №7» О.М.Власова