За статутом ВОЗ, здоров’я – це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя. Нараховується багато факторів, які можуть впливати на стан здоров’я. До них відносять:
– екологічні;
– соціальні;
– медико-профілактичні;
– гігієнічні;
– генетичні та ін.

Кожна людина відповідальна за стан свого здоров’я. Не даремно існує вислів: “Наше здоров’я у наших руках”.

Звісно існують фактори, які можуть негативно впливати на організм і ніяк не залежать від волі людини. В цей список можно внести спадковість, генетичну схильність.
Так, наприклад, існують генетичні хвороби (гемофілія, муковісцидоз, дальтонізм та ін.), які проявляются незалежно від якості життя, харчування, соціальних факторів, а пов’язані з генетичними “поломками”. Такі хвороби можуть бути діагностовані як під час вагітності, так і з перших днів життя дитини. З метою раннього виявлення генетичних хвороб проводять скринінги. На сьогоднішній день скринінг новонароджених включає виявлення врожденого гіпотиреозу, фенілкетонурії, муковісцидозу, адреногенітального синдрому.

Але є і захворювання, які виникають в зв’язку зі збігом різних факторів. Їх називають мультифакторіальні хвороби. До них відносять цукровий діабет, артеріальну гіпертензію, атеросклероз, псоріаз та ін. Таку схильність мають багато людей,  але це не означає, що цукровий діабет, яким хворіє мати, обов’язково стане діагнозом для майбутньої дитини. Тому для попередження розвитку таких захворювань важливу роль відіграє профілактика та уважність до свого здоров’я.

Найпростішими та водночас найважливішими профілактичними заходами являються: повноцінне харчування, спокійний та тривалий сон, відсутність стресів, дозовані фізичні навантаження, періодична зміна інтелектуальної і розумової діяльності на фізичну, гігієна.

В раціоні харчування здорової людини повинні бути присутні свіжі овочі, фрукти, м’ясо, риба, яйця, молочні та кисломолочні продукти, горіхи, каші. Не потрібно зловживати жирною, смаженою їжею, напівфабрикатами та фаст-фудом. Користі від такої їжі немає. Важливо пам’ятати і про пиття. Доросла людина за добу повинна випивати 1.5 – 2 літри чистої води, не враховуючи чай, компоти. Це важливо для повноцінного метаболізму, особливо в жарку пору року, коли вода втрачається з потом. Недостатнє вживання рідини може призводити до формування тромбів у судинах, наростанню жирових відкладень, формуванню атеросклеротичних бляшок та ін.

Що стосується сну, то для повноцінного відпочинку доросла людина повинна спати не менше 8 годин вночі. Не зайвою буде вечірня прогулянка на свіжому повітрі, відмова від користування гаджетами перед сном. Дослідженнями доведено, що часте використання смартфонів, планшетів негативно впливає на психо-емоційний стан людини. Посилюється агресія, нервове напруження, зростає відсоток суїцидальних спроб, особливо у підлітків. Тому краще віддати перевагу прослуховуванню класичної музики або почитати книгу.

Гігієнічні заходи включають в себе догляд за порожниною рота (чищення зубів 2 рази на добу), миття рук, зміна білизни, прийняття душу і т. д. На перший погляд це звичні речі, але, на жаль, недотримання цих простих дій часто стає основою для розвитку хвороб. Так, наприклад, немиті руки перед обідом можуть стати причиною кишкової інфекції, отруєння; торкаючись обличчя брудними руками збільшується ризик розвитку респіраторної інфекції. При виявленні початкових проявів карієсу краще відразу звернутись до стоматолога.

У зв’язку з тим, що деякі хвороби можуть протікати безсимптомно, рекомендовано проходити періодичні медичні огляди. В епоху “розквіту” туберкульозу, онкопатології важливу роль у ранньому виявлені захворювань відіграє флюорографічне обстеження.

Жінкам, які почали статеве життя, рекомендовано раз на рік проходити медогляд у гінеколога. Для обстеження беруться мазки із піхви, цервікального каналу, проводиться пальпація молочних залоз. Жінки повинні пам’ятати, що самообстеження молочних залоз також дуже важливе і повинно проводитись мінімум один раз на місяць. Жінкам після 40 років рекомендовано щорічне проведення мамографії.

Ще один важливий аспект профілактики захворювань – імунізація населення. Існують хвороби, захиститись від яких можливо лише за допомогою вакцинації. Ці небезпечні хвороби можуть закінчуватись летально. До них відносять дифтерію, правець, кір та ін. Лікування заключається в введенні специфічних сироваток. Тому дорослим рекомендована вакцинація кожні 10 років. Чим більше населення вакциновано, тим більш стійким формується колективний імунітет. Це особливо важливо для людей, які не можуть вакцинуваться у зв’язку з деякими медичними протипоказаннями. Після вакцинації може спостерігатись реакція організму у вигляді підвищення температури, слабкості, місцевого почервоніння та ін. Але це нормальна реакція на введення чужорідних компонентів. Таким чином організм формує антитіла до цих інфекцій.

Пам’ятайте, хворобу завжди легше попередити, ніж лікувати. Тому закликаю бути уважними до свого здоров’я і підтримувати його! Якщо у Вас є питання щодо профілактики захворювань, вакцинації та лікування, Ви завжди можете звернутись до свого сімейного лікаря і вирішити це питання. Будьте здорові!

Лікар ЗПСМ
Нестерюк Олена Павлівна