Напевно, багато батьків розуміють, що саме поняття гіпертермія позначає підвищену температуру у малюка. Звичайно ж, це привід для тривоги, тому що зміна температури є сигналом збою в нормальній роботі дитячого організму. Отже, які причини гіпертермії у дітей, що таке гіпертермічний синдром і що необхідно робити в таких випадках?

Причини гіпертермії у дітей

Лікарі гипертермическим синдромом називають глибоке порушення терморегуляції у дітей, коли температура дитячого тіла підвищується до 39 °С. При цьому шкіра дитини стає блідою, кінцівки холодними, з’являється озноб і тахікардія, задишка і збудження. Це і є симптоми гіпертермічного синдрому, коли треба вживати термінові заходи.

Причиною гіпертермії у дитини можуть бути такі фактори:

  1. Порушення теплового балансу в екстремальних умовах, тобто перегрів.
  2. Патології механізмів терморегуляції, в числі яких ендокринні порушення та патологія м’язів, порушення тепловіддачі випаровуванням.
  3. Центральні збої механізмів терморегуляції. Це інтоксикація, коматозні стану, наркоз.

Підвищення температури тіла дитини є захисною реакцією організму, його мобілізацією на боротьбу з інфекціями, бактеріями, іншими чужорідними тілами, що потрапляють в організм. Температура вище 38°С — це загибель багатьох мікроорганізмів, які є патогенними.

Симптоми гіпертермії та її лікування

Існує кілька варіантів клінічних симптомів гіпертермії:

  1. Червона лихоманка. Вона супроводжується лише порозовением шкірних покривів. Така лихоманка не вимагає термінового лікарського втручання.
  2. Біла гарячка. Її ще називають блідою. У цьому випадку дитині характерний озноб і блідість шкіри. Якщо такий стан не лікувати, то воно перейде в гіпертермічний синдром.
  3. Гіпертермічний синдром — це, власне, і є патологічний варіант лихоманки, коли у дитини спостерігається неадекватне підвищення температури, що супроводжується метаболічними розладами і дисфункцією внутрішніх органів.

В залежності від клінічних симптомів проводять їх відповідну терапію:

  1. Лікування червоною лихоманки — це забезпечення дитини необхідним кількістю рідини і контроль над легкістю його одягу. Жарознижуючим засобом служить парацетамол. Якщо у дитини раніше відзначалися судоми і є неврологічні захворювання, то жарознижуючі препарати доцільно давати дітям при 38 градусах. Дозволено застосовувати препарат ібупрофен. Він крім твори жарознижуючого ефекту забезпечує і знеболюючий, протизапальний.
  2. Лікування блідою лихоманки. В цьому випадку для лікування використовується поєднання жарознижуючих препаратів і судинорозширювальних. Після відновлення мікроциркуляції рекомендуються фізичні методи охолодження тіла. Малюка потрібно розкрити і розтерти його шкірні покриви водою температурою до 32 градусів. З цією метою раніше застосовували оцтові розтирання, але сьогодні вони заборонені зважаючи на всмоктування оцту в шкіру і появи симптомів отруєння у дитини. Можна використовувати також обдування вентилятором як фізичний метод охолодження тіла.
  3. Лікування гіпертермічного синдрому. Температуру тіла дитини знижують комбіновано використанням фармакологічних і фізичних методів охолодження тіла. Обов’язковим компонентом лікування служить оксигенотерапія та інфузійна терапія з метою корекції водно-електролітних порушень.

Якщо у дитини температура тіла вище 40оС, то її потрібно знижувати терміново. Тіло малюка звільняють від одягу, застосовують фізичні методи охолодження. Дитині дають парацетамол, а при наявності порушень периферичного кровообігу застосовуються судинорозширювальні препарати.

Батьки повинні розуміти, що підвищення температури тіла у дитини завжди є сигналом тривоги і необхідно проконсультуватьсь з лікарем. Не можна займатися самолікуванням і відтягувати час. Це ризик для здоров’я вашого малюка.

Лікар-педіатр: Дмитрієва Г. М.