Гострий тонзиліт (ангіна) 

На сьогоднішній день ангіна являється захворюванням, яке зустрічається досить часто. Гострий тонзиліт виникає як у дорослих, так і у дітей. На перший погляд це не дуже тяжке захворювання, але давайте розберемось більш детально.

 Анатомо-фізіологічна харктеристика

Однією із частин імунної системи є мигдалики. В глотці вони представлені декількома видами і мають назву “Лімфатичне глоткове кільце або кільце Пирогова”. До його складу входять піднебінні мигдалики, язикова мигдалина, глоткова та більш друбні, які зосереджені по задній стінці глотки.

Виникнення ангіни пов’язано з ураженнями саме піднебінних мигдаликів, які представляють собою лімфоїдну тканину.

Причини виникнення 

Гострий тонзиліт може бути визваний різними збудниками: віруси, бактерії, грибки. Найбільш частими інфекціями, які призводять до розвитку тонзиліту являється стрептокок, стафілокок, цитомегаловірус, ентеровірус, грибки роду Candida. Також розвиток тонзиліту може мати вторинний характер. Так, наприклад, він може розвиватись при інфекційному мононуклеозі, скарлатині, дифтерії і навіть захворюваннях крові (лейкозі).

Симптоми ангіни 

Інтенсивний біль у горлі, висока температура, слабкість – знайомо? Це найбільш виражені симптоми даного захворювання.

По клінічним проявам ангіна може бути катаральна, фолікулярна і лакунарна. Для кожного виду характерні певні зміни у горлі.

Для катаральної ангіни характерне інтенсивне почервоніння мигдаликів и дужок, збільшення мигдаликів у розмірі, підвищення температури тіла до 38-39°С, біль у горлі. Така ангіна зустрічається найбільш часто.

Фолікулярна і лакунарна ангіна являються більш тяжкими формами. Це пов’язано с появою на мигдаликах гнійних “точок” та нальотів біло-жовтого кольору. В такому випадку інтоксикація організму стає більш виражена, можуть збільшуватись регіонарні лімфовузли, виникати головний біль.

Але бувають випадки і атипічного протікання гострого тонзиліту, наприклад ангіна Сімановського-Венсана, сифілітична ангіна. Ці форми зутрічаються рідко.

Ваші дії 

Отже, якщо Ви виявили в себе симптоми, схожі на ангіну, негайно звертайтесь до лікаря. При огляді лікар проведе оцінку стану мигдаликів та ротоглотки, пропальпує лімфовузли, оцінить загальний стан та ступінь важкості захворювання.

Для більш детальної діагностики обов’язковим являється оцінка загального аналізу крові з лейкоцитарною формулою. При наявності нальотів на мигдаликах проводиться взяття мазка з поверхні мигдаликів для виявлення бацил Леффлера (паличка дифтерії). В зв’язку з низьким рівнем вакцинації населення, в Україні в 2018 році були зафіксовані поодинокі випадки цього небезпечного захворювання. Тому щодо дифтерії повинна бути особлива настороженість.

Враховуючи що найбільш частим збудником ангіни є бета- гемолітичний стрептокок групи А, то для діагностики також використовують швидкі антигенні тести для виялення саме цього збудника. Така експрес-діагностика дуже важлива і зручна.

 Лікування ангіни 

Що стосується лікування, то схема підбирається індивідуально, враховуючи загальний стан, вираженність симптомів. Частіше всього основою лікування гострого тонзиліту стають антибіотики. Не менш важливою являється і симптоматична терапія: жарознижуючі препарати, достатнє вживання рідини, санація мигдаликів і ротової порожнини. Для зменшення запального процесу і “вимивання” нальотів призначають полоскання горла розчинами антисептиків. Також широко застосовуються спреї та пастилки для розсмоктування. Особливо актуальним є використання антисептичних засобів, які мають у складі знеболюючий компонент. Це дозволяє зменшити біль у голі і покращує стан.

 Ускладнення 

Займатися самолікуванням ангіни не варто. Якщо лікування провести неправильно або не у повному обсязі, це може стати причиною розвитку таких тяжких ускладнень як гломерулонефрит, міокардит, ураження суглобів та інше.

Достатньо частим ускладненням при ангіні є паратонзилярний абсцес. Він розвивається внаслідок проникнення інфекції в більш глибокі відділи – паратонзилярну клітковину. Розвиток абсцесу можна запідозрити при наявності інтенсивного, пульсуючого болю з однієї сторони, вираженому збільшенні одного із мигдаликів та їх асиметрії.

Лікування такого ускладнення проводить лікар отоларинголог шляхом хіріргічного втручання.

Лікар ЗПСМ Нестерюк О.П.