Міжнародний тиждень підтримки грудного вигодовування в 2019р. буде проводитись з 01.08. по 07.08.2019р. під лозунгом: «Розширюючи права та можливості батьків – сприяємо грудному вигодовуванню».

Невід’ємною частиною дитини є його сім’я. Можливості сім’ї, які гарантовані правами дитини в Україні захищені статтями Конституції України, сімейним кодексом, Конвенцією ООН про права дитини, новим законом про стягнення аліментів – забезпечують рівні права жінок та чоловіків, гендерну рівність батьків. Це дає можливість ростити дітей без ризику бідності та шлях до гендерної рівності в сім’ї.

За ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я більше ніж в 170 країнах світу з 1 по 7 серпня проводяться заходи в межах Всесвітнього Тижня підтримки грудного вигодовування. Приводом для його запровадження стало прийняття у серпні 1990 року Інночетійської декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ, спрямованої на охорону, заохочення та підтримку грудного вигодовування. В Україні тиждень грудного вигодовування проводиться з 2001року.

ВООЗ та ЮНІСЕФ спільно розробили Глобальну стратегію по вигодовуванню дітей грудного віку, яка має забезпечити покращення харчування немовлят, їх зростання і розвиток, а також зміцнення здоров’я. Все це має сприяти підвищенню рівня виживання дітей грудного та раннього віку. Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції – годувати діток грудьми.

Годування груддю – одне із самих природних і корисних занять для мами і її малюка. Ніщо так не впливає на майбутнє здоров’я новонародженого, як годування грудним молоком.

Формули, яка дозволила б відтворити унікальні властивості грудного молока, просто не існує, скільки б вітамінів, мінералів і корисних добавок в неї не входило.

Грудне молоко – єдине повноцінне природне харчування для немовлят. Не менш важливо й те, що грудне вигодовування сприяє виникненню виключно тісного зв’язку між матір’ю та дитиною, яку може створити тільки мати.

Грудне молоко – ідеальна їжа для новонародженого – натуральна, стерильна, тепла. Ця їжа:

 • легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини;
 • захищає малюка від різних інфекцій, алергій, сприяє формуванню власної системи імунітету;
 • забезпечує ріст і розвиток немовляти ;
 • забезпечує вам емоційний контакт із молоком;
 • сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку;
 • допомагає запобігти неплановій вагітності після пологів;
 • захищає ваше здоров’я – сприяє нормальному перебігу після пологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин, молочних залоз, матки та яєчників;
 • значно дешевше ніж штучні суміші.

Щоб забезпечити тривале і успішне грудне вигодовування, потрібно дотримуватись наступних правил:

1) годуйте дитину “за вимогою”
2) не уникайте нічного годування
3) грудне годування має відбуватися в спокійній атмосфері
4) тривалість кожного годування, як правило складає 15-20 хвилин
5) здорова дитина, яка отримує достатню кількість молока не потребує додаткового споживання води, відварів чи чаю.

Переваги для дитини:

 • Грудне молоко містить усе, що необхідно Вашому маляті: білки, жири, лактозу, вітаміни, залізо, мінерали, воду і ферменти, – причому саме в тих кількостях, які необхідні для оптимального росту і розвитку.
 • Діти, вигодувані грудним молоком, більш здорові. У грудному молоці містяться речовини, які запобігають розвитку в кишечнику патогенних бактерій, що викликають шлунково-кишкові захворювання і діарею.
 • Діти, які одержували грудне молоко, не так часто страждають від вушних і респіраторних інфекцій; крім того, у них знижується вірогідність розвитку алергії, раку, дитячого діабету та ожиріння.
 • Діти, вигодувані грудьми, у меншій мірі схильні до ризику виникнення синдрому раптової смертності немовлят (СВСМ).
 • Грудне вигодовування знижує ризик розвитку некротизуючого ентероколіту (НЕК).
 • Грудне молоко стерильне, не заражене бактеріями і має протимікробні властивості.
 • Грудне молоко має правильну температуру і не потребує ніякої підготовки. Воно завжди доступно для Вашої дитини.
 • Діти, що знаходилися на грудному вигодовуванні, протягом усього життя менш схильні до діабету, серцево-судинних захворювань, екземи, астми та інших розладів алергічного характеру.
 • Грудне вигодовування стимулює розвиток мозку. Дослідження показали, що у дітей, що харчувалися материнським молоком, краще розвинені візуальна пам’ять і зір.
 • Грудне вигодовування – це більше ніж просто харчування. Воно зміцнює емоційну взаємозв’язок між дитиною і матір’ю, дарує любов і тепло, створює відчуття близькості.

Переваги для матері:

 • Грудне вигодовування зменшує післяпологову кровотечу і знижує ризик розвитку анемії.
 • Годування грудьми допомагає матері відновити свою фігуру.
 • Грудне вигодовування дозволяє відстрочити наступ нової вагітності.
 • Грудне вигодовування забезпечує захист від декількох типів раку грудей, раку яєчників і остеопорозу.
 • У матерів, які годують груддю, часто підвищується самооцінка. Крім того, вони краще розуміють своїх дітей.
 • Грудне молоко завжди доступно і дозволяє економити сили, час і гроші.
 • Діти, які отримують грудне молоко, рідше хворіють, тому їх мамам не так часто доводиться бути відсутніми на робочому місці.

 Існує 12 важливих принципів грудного вигодовування, про які треба знати кожній мамі:

1. Наявність в письмовій формі політики підтримки грудного вигодовування і регулярне доведення його положень до відома усіх медичних працівників закладу, вагітних, матерів та членів їх родин.
2. Систематичне навчання медичного персоналу щодо впровадження політики (плану дій) підтримки грудного вигодовування.
3. Впровадження в практику сучасних методів підготовки сім’ї до народження дитини.
4. Допомога матерям успішно розпочати раннє грудне вигодовування.
5. Навчання вагітних, матерів та членів їх родин як годувати грудьми та як зберегти лактацію у складних ситуаціях, в тому числі, якщо вони тимчасово відокремлені від свої
х дітей.
6. Підтримка включно грудного вигодовування до шестимісячного віку дитини за винятком випадків, зумовлених медичними та соціальними показаннями, і продовження грудного вигодовування до 1 року і більше із своєчасним введенням пригодовування.
7. Забезпечення цілодобового спільного перебування матері з дітьми та участі матері (членів родини) у здійсненні догляду за дитиною.
8. Заохочення матерів до грудного вигодовування за вимого
ю дитини за відсутності медичних протипоказів.
9. Відмова від використання у дітей, які знаходяться на грудному вигодовуванні сосок, пустушок чи інших середників, які імітують материнські груди.
10. Створення груп підтримки грудного вигодовування і направлення до них матерів.
11. Дотримання міжнародного ведення правил збуту замінників грудного молока.
12. Практика сімейних пологів (підготовка партнерів і допомога жінці під час пологів). Вільне відвідування породіллі (матері) і дитини у відділенні спільного перебування

Лікар-педіатр Дмитрієва Г.М.
КНП ММР «ЦПМСД №7» СА№4