В Україні триває кампанія з підписання декларацій про вибір лікарів з надання первинної медичної допомоги «Лікар для кожної сім’ї».

Пацієнт, який не обрав лікаря та перебуває у невідкладному стані, має право отримати безперервну та безоплатну первинну медичну допомогу у державних і комунальних закладах охорони здоров’я, а також звернутися до Національної служби здоров’я України або його територіальних органів за роз’ясненнями стосовно надавачів первинної медичної допомоги для забезпечення можливості реалізувати своє право на вибір лікаря. Відтак, заклад первинної медичної допомоги не має законного права відмовити пацієнту у наданні невідкладної допомоги на тій підставі, що він не обрав лікаря.

Усі медичні послуги, що входять до Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого Наказом МОЗ України від 19.03.2018 року № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги», мають безоплатно надаватися пацієнтам державними і комунальними закладами, що надають первинну медичну допомогу.

Інформація про те, що пацієнти, які не підписали декларації з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, з 1 січня 2019 року повинні будуть платити за послуги первинної медичної допомоги, яку поширюють деякі заклади охорони здоров’я, є неправдивою. Кампанія з вибору лікарів триває і не має кінцевого строку.