Якщо ви помітили, що дитина стала неспокійною, плаче, періодично викрикуючи й тримається за вушко або треться їм об подушку, то, швидше за все, у вашого малюка отит – запалення вуха. Отитом може захворіти кожен, але частіше їм страждають діти від 2 до 8 років. Навіть у новонародженого малюка може бути запалення вуха, якщо навколоплідні води проникнуть в слухову трубку. В основному, причинами отиту стають інфекції, але хвороба може розвинутися і внаслідок травми. У будь-якому випадку поставити діагноз самостійно батьки не зможуть, тому при підозрі на отит потрібно терміново звернутися до лікаря-отоларинголога або до педіатра.

Причини отиту у дітей

Часто причиною отиту у дитини стає застуда. Справа в тому, що слухова труба, яка з’єднує барабанну порожнину вуха з горлом, у маленьких дітей дуже коротка, але широка. Тому при нежиті або інфекційному захворюванні горла слизові виділення легко можуть просочитися в область середнього вуха. Хронічні форми інфекції носоглотки або мигдалин, а також запалення аденоїдів сприяють виникненню отиту.

У дітей, які ще не вміють сидіти і знаходяться тільки в горизонтальному положенні, виділення з носа, а також молоко проникають в середнє вухо. Тому при нежиті і після годування немовлят варто частіше тримати у вертикальному положенні. Крім того, причиною отиту у дітей може стати неправильне сякання, при якому слиз може також просочитися у вушну область.

Отит у дітей. Симптоми

Зазвичай хвороба проявляє себе ввечері або вночі. Дитина може прокинутися з плачем, так як в більшості випадків отит супроводжується сильним болем. Температура при отиті у дитини може підніматися до 39-40 градусів. Дітки постарше можуть показати на вушко або чіпати його, а груднички зазвичай крутять головою. Але не завжди при отиті біль у вухах дуже сильна. Малюки, які захворіли отитом, можуть відчувати лише легкий дискомфорт, але якщо пальцем натиснути то козелок – виступаючу частину вуха над мочкою, то біль дитина відчує. Це найбільш поширені симптоми отиту у дітей, за якими одразу можна визначити захворювання. Але є й інші ознаки отиту, які на перший погляд не виражені, і можуть бути схожими на ознаки іншої хвороби.

Ознаки отиту у дітей

У самому початку захворювання можна помітити, що дитина стала млявою, часто відмовляється від їжі. Особливо це помітно у немовлят, коли їм боляче ковтати, і вони випльовують сосок або соску від пляшки. Дитина часто прокидається ночами. У малюків болить голова. Рідко у дітей з отитом виникає блювота. Найнебезпечнішою ознакою отиту є гнійні виділення з вух. Небезпечно це тим, що гній може проникнути в мозок малюка. Крім того, гнійна форма захворювання може легко перерости в хронічну. Тому при гнійному отиті у дитини потрібно негайно звертатися до лікаря або викликати швидку допомогу.

Види отиту

Перш ніж говорити про те, як лікувати отит у дитини , спочатку розглянемо, які види отиту існують. Залежно від поразки конкретних відділів вуха виділяють три різновиди отиту:

  • зовнішній отит, що виникає при травмі зовнішньої частини вуха,
  • середній отит, придбаний за допомогою інфікування при захворюваннях дихальних шляхів (ангіна, нежить та інші),
  • внутрішній отит, який виникає при занесенні інфекції кров’ю або розвивається при гнійній формі отиту середнього вуха.

За тривалістю хвороби отит буває гострим і хронічним, який триває більше місяця. Крім цього, отит розрізняють за характером запального процесу – гнійний, ексудативний і катаральний отит у дітей. Про значеннях цих термінів ми ще скажемо трохи нижче.

Тепер давайте розбиратися в тому, як і чим лікувати отит у дитини, розглядаючи кожен вид захворювання окремо.

Лікування зовнішнього отиту у дітей

Захворювання зовнішнього вуха виникає через попадання інфекції в шкіру зовнішньої частини слухового проходу. Це може бути при травмі вуха будь-яким гострим предметом. Нерідко також зустрічається зовнішній отит з причини бешихи, збудниками якого є стрептококи. Також чимало випадків виникнення зовнішнього отиту пов’язане з утворенням фурункула в зовнішньому вушному проході.

Захворювання зовнішнього вуха супроводжується звичайними симптомами отиту у дітей. Лікування проводять зазвичай в домашніх умовах – за допомогою мазей, гелів, компресів та інших процедур, призначених лікарем. У деяких випадках призначається антибактеріальна терапія. Зовнішній отит рідко не піддається лікуванню, але у важких випадках дитині показаний стаціонар.

Лікування середнього отиту у дітей

У більшості випадків отит у дитини виникає з причини попадання інфекції в середнє вухо. Проявляється захворювання на тлі перенесених застудних інфекційних захворювань. Найчастіше хвороба вражає недоношених і маловагих дітей зі зниженим імунітетом, а також немовлят, які перебувають на штучному вигодовуванні. Гострий отит середнього вуха буває катаральним і гнійним.

Катаральний отит – запалення барабанної перетинки. Якщо його вчасно не вилікувати, він легко переходить в гнійний отит. У дитини з катаральної формою захворювання великі шанси на швидке зцілення, тому до лікування потрібно приступати якомога швидше, поки хвороба не переросла в більш серйозну форму.

Лікування гострого катарального отиту у дітей повинно здійснюватися під керівництвом педіатра. Зазвичай він призначає дитині, хворій катаральним отитом, знеболюючі ліки – парацетамол, вушні краплі. Крім цього малюку показані зігріваючі компреси (тільки не при гнійному отиті!), а також лікування фізіопроцедурами.

Якщо вчасно не вилікувати катаральний отит, він плавно переходить в ексудативний отит. У дітей з такою формою хвороби з вуха витікає жовтувата липка рідина. Біль трохи притупляється, а слух погіршується. Лікування цієї форми отиту проводиться в стаціонарі. Зазвичай при такій формі хвороби проводяться такі процедури як шунтування, продування, а також в деяких випадках хірургічне втручання.

Гнійний отит вуха у дитини зазвичай виникає при попаданні інфекції в ексудативну рідину. Але причиною гнійного отиту може стати і проникнення в середнє вухо виділень з носоглотки при нежиті або гаймориті у дітей. Це небезпечна форма хвороби, при якій дитина може навіть позбутися слуху. Тому лікування гнійного середнього отиту у дітей потрібно проводити за допомогою антибактеріальних засобів. Лікування отиту у дитини антибіотиками можливе лише за призначенням лікаря. Температура при гнійному отиті у дитини піднімається різко, тому стежити за нею необхідно вдень і вночі.

У першу чергу при лікуванні гнійного отиту застосовується загальна та місцева терапія (вушні краплі, внутрішньом’язові або внутрішньовенні ін’єкції антибіотиків). Після зникнення ознак гострого отиту дитині призначається фізіолікування – УВЧ-терапія або лазерне опромінення. Зазвичай після перенесеного гнійного отиту дитині потрібна довга реабілітація, для того щоб захворювання не перейшло в хронічну форму.

Лікування внутрішнього отиту у дітей

Лікування запалення внутрішнього вуха може бути консервативним і хірургічним. Зазвичай при захворюванні внутрішнього вуха складно виявити вид збудника інфекції, тому проводиться лікування отиту у дітей антибіотиками широкого спектру дії. Хірургічне лікування потрібно внутрішньочерепних ускладнень, коли потрібна термінова операція. Але перед тим як лікувати отит у дитини хірургічно, необхідна консервативна терапія.

Лікування гострого отиту завжди повинно бути доведено до кінця! Тому потрібно неухильно слідувати рекомендаціям лікаря, щоб запобігти хронічну форму хвороби. І, перш ніж лікувати отит у дитини в домашніх умовах, потрібно виключити всі можливі ускладнення та обов’язково проконсультуватись з лікарем!

Бережіть себе та своїх дітей і будьте здорові!