ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ПАЦІЄНТА

У кожного з нас є пігментні плями на шкірі. Слід пам’ятати, що до групи ризику відносяться люди, у яких більше 4-х родимок розміром вище 6 міліметрів; світле або руде волосся, веснянки; хто в дитячому або підлітковому віці отримав серйозний сонячний опік; у членів сім’ї яких були випадки меланоми або інших форм раку шкіри.

І з цих пігментних плям потім внаслідок інсоляції чи інших факторів можуть розвиватися злоякісні пухлини. Ми акцентуємо на цьому увагу зараз, щоб люди перед тим, як поїхати на відпочинок, могли обстежитися. Цього року день діагностики меланоми проводиться в межах цілої України зі спеціально підготовленими спеціалістами.

 ФОРМИ РАКУ ШКІРИ

Опис різних форм ракових захворювань шкіри і ABCDE алгоритм

Імунна система шкіри виснажується під впливом сильного сонячного випромінювання. Такий вплив пошкоджує клітини шкіри і змінює клітинний генетичний матеріал. Захисна система не здатна повністю усунути важкі зміни, викликані УФ-променями, пошкоджена генетична інформація передається дочірнім клітинам. Якщо процес продовжується тривалий час, через роки можуть відбуватися спонтанні мутації і перероджуватися в ракове стан. Існують різні типи і категорії ракових захворювань. Найнебезпечнішим серед них є меланома. Не-меланоми менш злоякісні, але зустрічаються у багато разів частіше.

 Як виглядає меланома? – ABCDE алгоритм?

Ризик розвитку раку часто передається по спадку, так як гени відіграють важливу роль у цьому процесі. Кожному, кому відомі випадки шкірних ракових захворювань серед членів сім’ї, хто володіє світлим кольором шкіри мають підвищений ризик і повинні хоча б раз на рік проводити обстеження. Меланому деколи складно визначити неозброєним оком і часто пухлина на перший погляд схожа на родиму пляму або простий невус. Алгоритм ABCDE успішно допомагає для самооцінки і раннього визначення правильного діагнозу. Якщо невус асиметричний (А від англ. Asymetry), немає чітко вираженої межі (В від англ. Border), якщо змінюється забарвлення (С від англ.color), якщо розмір більше 6 мм в діаметрі (D від англ. Diameter). Розвиток (Е від англ. Evolution) таких змін, як колір, форма, розмір, піднесеність над поверхнею шкіри і супроводжуючих симптомів – свербіж або кровоточивість з поверхні – основні ознаки злоякісних змін. Більш того, поява нового, освіти на здоровій шкірі у пацієнтів віком понад 40 років має вважатися підозрілим, привертати увагу і необхідність консультації у лікаря.

 Не-меланоми – менш небезпечні, але зустрічаються частіше.

Не-меланоми – види шкірних ракових захворювань, які не є настільки небезпечними, як меланоми, але зустрічаються більш ніж у десять разів частіше меланоми. Особливо схильні ті місця, які схильні сонячному випромінюванню. До таких місць відносяться обличчя, вуха, зовнішня поверхня рук, передпліччя, у чоловіків залисини голови. Якщо діагноз встановлено досить вчасно, існує хороший шанс вилікувати повільно зростаючий рак шкіри. Також процес метастазування спостерігається рідко. Після лікування рекомендується регулярний контроль у лікаря. Не-меланоми поділяються на три види.

 1. Актинічний чи сонячний кератоз

Актинічні кератози добре видно. Ці шорсткі, коричнюваті, зазвичай з поверхневим лущенням плями проявляються на місцях, особливо підданих сильному сонячному випромінюванню на протязі тривалого часу. Зміни проявляються коли місцева імунна система ослаблена і більше не здатна виправляти пошкодження клітин, викликаних тривалим УФ випромінюванням. Ранні стадії не-меланомной ракових захворювань служать основою розвитку плоскоклітинного раку шкіри в приблизно 10-15 відсотках випадків.

 2. Базальноклітинний рак шкіри

Базально-клітинний рак, або базально-клітинна карцинома або базаліома проявляється у вигляді невеликого, тілесного кольору плямочки з блискучою поверхнею, які як і сонячні кератози, виявляються головним чином на обличчі на так званих «сонячних терас». Базаліоми починають свій розвиток в нижніх шарах епідерми. Часто ці пухлини ростуть протягом багатьох років не викликаючи ніякого дискомфорту. Якщо вчасно не почати лікування, пухлина проростає глибше в шкіру і пошкоджує тканини. Зазвичай базально клітинний рак не утворює метастази.

 3. Плоскоклітинний рак

Поскоклетинний рак або плоскоклітинна карцинома часто розвивається в сонячний кератоз і зовні нагадує базально клітинний рак. Однак, поверхня звичайно більш піднята і більш виражено ороговіння. Цей вид пухлини іноді помилково приймають за звичайну бородавку. Плоскоклітинна карцинома в рідких випадках може поширюватися в лімфатичні вузли та інші органи (метастазувати) і викликати загибель людини.

 Злоякісна меланома

Меланома – найсерйозніша форма раку шкіри з точки зору смертності. Меланома може розвиватися на будь-якому місці шкірного покриву, а так само в 30-50% випадків на вже існуючих невуса. Найчастіші місця – тулуб у чоловіків, у жінок – тулуб і гомілки. Меланома особливу злоякісне захворювання, яке розвивається з клітин шкіри, які синтезують пігмент. Меланома може розвиватися спонтанно на шкірі, яка була нормальною шкірою або на місцях вже існуючих родимих плям або невусів. У більшості випадків клітини пухлини розвиваються в нижніх шарах епідерми.

Переродження меланоцитів відбувається в результаті впливу багатьох чинників: ультрафіолетової радіації, механічної травми, при термічних або хімічних опіках тощо. Меланома більш небезпечна, ніж всі інші види раку, оскільки швидко дає метастази і захоплює інші органи через кровоносні судини і лімфатичні вузли.

Меланома – пухлина, яка не вибачає найменшої помилки. Від меланоми помирають не тільки пересічні люди, а й знаменитості. Жертвою меланоми в різні часи стали композитор Сергій Рахманінов, дочка Рональда Рейгана, король реггі Боб Марлі. Пошук ліків від меланоми триває постійно, є нові, дуже цікаві розробки, які, зокрема, здійснюють вплив через імунну систему, але на четвертій стадії хворі помирають протягом 3 місяців. На жаль, є багато випадків, коли діагноз “меланома” встановлює патологоанатом. Причиною може бути те, що кілька років тому людина видалила в косметичному салоні якесь утворення на шкірі.

Завдяки вчасному зверненні до спеціаліста людина з меланомою має шанси залишитися живою. Станом на сьогодні меланома – це є той вид раку, який вийшов у більшості обласних центів України на перше місце. Це є один з найбільш злоякісних новоутворів шкіри. Виявлена на пізніх стадіях меланома – це практично 100% смертність. Способів лікування меланоми на пізніх стадіях не існує.

Меланому неправильно пов’язувати тільки з родимками. Вона може виникати і на “голому місці”. Навіть один опік у віці до 18 років – це вже ризик розвитку меланоми. Нам треба бути дуже обережними з сонцем, адже в українців – світла шкіра, чутлива до ультрафіолету. Засмагати можна тільки в ранні та передвечірні години – до 12.00 і після 17.00, й аж ніяк не в полудень, адже сонячні опіки – це дуже небезпечний фактор розвитку меланоми. Як, зрештою, і штучна засмага в соляріях, яка також може провокувати меланому. Сонячні опіки можна отримати не тільки влітку, але й взимку, катаючись на лижах. Зауважимо, що меланома обличчя складніша за меланому іншої частини тіла.