Сонячний опік і тепловий удар у дитини

Сонячні промені не завжди такі ласкаві, як це здається на перший погляд.

Перебування на пляжі або тривала прогулянка в спекотний день можуть

обернутися значними неприємностями, такими як сонячний або тепловий удар. Як розпізнати ці стани і як діяти у разі їх виникнення? Розглянемо це більш детально.

Тепловий і сонячний удар – причини і відмінності

Тепловий удар – це перегрівання організму, яке розвивається  внаслідок високих температур або за наявності факторів, що блокують відведення надлишку тепла з організму. Він може виникнути у разі перебування дитини на вулиці в спеку або в жаркому приміщенні. Випадки теплового удару у дитини трапляються навіть за невисокої температури навколишнього середовища, якщо вона одягнена надто тепло. Обтяжуючими факторами є висока вологість повітря та фізична активність.

У дітей грудного віку причиною теплового удару можуть бути закутування в теплі ковдри, розташування дитячого ліжечка біля батареї центрального опалення.

Сонячний удар – це форма теплового удару, обумовлена прямою дією сонячних променів на незахищену головним убором голівку дитини.

Найбільшу небезпеку несуть інфрачервоні промені, які прогрівають тканини мозку на значну глибину. Це призводить до стійкого розширення мозкових судин та застою крові у мозку. У важких випадках розвиваються  набряк мозку, втрата свідомості, розлади дихання та кровообігу. Сонячний удар у дитини може виникнути навіть після  нетривалого перебування на сонці з непокритою головою.

Перша допомога при тепловому та сонячному ударах

Тепловий удар у дитини – небезпечний стан, що потребує невідкладного надання допомоги. У випадку теплового чи сонячного удару потрібно негайно перемістити дитину із зони теплового впливу в прохолодне місце або тінь, зняти з неї одяг та покласти на спину. Необхідно забезпечити притік свіжого повітря. При порушенні свідомості під щиколотки дитини слід підкласти одяг або рушник. Це збільшить притік крові до головного мозку. Викликайте швидку допомогу!

Наступне завдання – відвести надлишок тепла. З метою охолодження організму можна змочити обличчя дитини холодною водою, покласти на лоб холодний компрес, обтерти тіло змоченою у воді тканиною. Рекомендується обвіювати дитину за допомогою підручних засобів (рушника, газети) або вентилятора.  

Методи прискореного охолодження категорично заборонені. Не можна обливати дитину холодною водою або заносити її у водойму. Температура води для обтирання та розпилення має перевищувати 20 °С. 

Не можна обтирати шкіру дитини розведеним розчином оцту  чи спирту. 

Розвиток теплового удару супроводжується посиленим потовиділенням, внаслідок чого організм втрачає значну кількість рідини та електролітів. Тому дитину з тепловим ударом необхідно відпоювати водою. Воду слід давати часто і невеликими порціями. Вода не повинна бути надто холодною. Для швидкого відновлення  водно-електролітного балансу краще застосовувати мінеральну воду або спеціальні сольові розчини.   

Навіть при легкій формі теплового удару потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Якщо допомога дитині надана вчасно, госпіталізація, як правило, не потрібна. У випадках порушення свідомості та  інших неврологічних проявах дитина повинна бути під лікарським наглядом. Майте на увазі, що при сонячному ударі перші симптоми можуть розвиватися через кілька годин після перебування на сонці. Якщо вони виникли, викликайте швидку.

Далі буде)

Бережіть себе та будьте здорові!