Малюк раптом почав чхати, кашляти, терти почервонілі очі, а його м’яка шкірка покрилася висипом і сильно свербить? Це прояви алергії. Як діагностувати і лікувати це захворювання у дитини і чи можлива профілактика?

У нормі організм повинен протистояти тільки своїм «ворогам» – бактеріям і вірусам. Проте в результаті збою імунна система починає гостро реагувати на цілком нешкідливі речовини: пилок рослин, шерсть тварин, продукти. У даний час відомо більше 25 тис. алергенів. Потрапляючи в кров, вони викликають викид гістаміну – фізіологічно активного з’єднання, яке і провокує гіперчутливість організму. Прояви алергії вкрай різноманітні: набряки, висип, подразнення дихальних шляхів, свербіж і почервоніння очей, здуття живота, діарея.

У дітей, схильних до цього недугу, порушені захисні властивості верхніх дихальних шляхів, в результаті чого частки пилку квітучих рослин потрапляють в кровотік і розносяться по всьому організму. Організм реагує на подразник набряками порожнини носа і горла, підвищеним виділенням слизу, печінням в очах і светобоязнью, сверблячкою в носі і небі, чханням, алергічний риніт і кон’юктивіту. Можливі також сухий кашель, утруднене дихання, задишка. Реагувати на пилок може і шкіра малюка – кропив’янкою, сверблячкою, атопічний дерматит. Серед можливих наслідків реакції на пилок – напади бронхіальної астми, набряк Квінке, підвищена дратівливість, стомлюваність, а також втрата ваги і апетиту.

Час полінозу

Зазвичай захворювання проявляється після 3-4 років, але якщо у малюка «обтяжена» спадковість, він може почати реагувати на пилок і раніше. Поліноз, як і будь-яка алергія, часто пов’язаний з генами. Однак нерідко в розвитку недуги у малюків молодше 3 років бувають винні самі батьки. Наприклад, при появі алергії на який-небудь продукт мама починає купати крихітку у відварі з трав, формуючи у нього тим самим алергію на пилок цих рослин. Додаткові фактори ризику – погана екологічна обстановка: викиди двоокису сірки, оксидів азоту ушкоджують зерна пилку і роблять алергени більш агресивними.

Негативний вплив роблять тютюновий дим, висока концентрація пилку в повітрі в перші місяці життя немовляти, часті респіраторно-вірусні захворювання, підвищена збудливість.

Розпізнати недугу

Перший симптом полінозу – сезонний прояв. Якщо на другому році життя малюка ви спостерігаєте ту ж клінічну картину, що і на першому, в той же час року, можна з упевненістю сказати, що на дитину впливає якесь рослина, квітуче саме в цей період. Поліноз часто плутають із застудою захворюваннями. Ось лише деякі відмітні особливості цього захворювання:

 • симптоми зберігаються близько місяця і навіть більше;
 • відсутність температури;
 • прозорість і рясність водянистих виділень;
 • інтенсивне почервоніння очей і сльозотеча;
 • дитина часто чхає на вулиці, а вдома йому значно легше.

Зазвичай алергіки краще почуваються, коли пилку в повітрі менше: після дощу, в безвітряну погоду.

Під контролем

Щоб допомогти дитині, важливо знати, яке рослина викликає алергічну реакцію. У цьому випадку, відстежуючи графік цвітіння «шкідливого» дерева або трави, можна заздалегідь відвезти малюка або, принаймні, підготуватися і активно зайнятися профілактикою. Загострення у малюка триває протягом всього часу, поки цвіте рослина-алерген. Перша хвиля сезонної алергії настає в березні-квітні, коли починають цвісти береза, вільха, лісовий горіх, пізніше – ясен, клен, тополя, в’яз.

 • У червні страждають ті, хто особливо чутливий до пилку липи.
 • На зміну їй приходять лугові трави (злаки), і настає другий період півліноза – ранній літній. Починають порошити тимофіївка, жито, кукурудза, подорожник і кропива, останні цвітуть до пізньої осені.
 • У серпні-вересні джерелом дискомфорту стають соняшник, лобода, коноплі, полин, амброзія.

Вживемо заходів

Без обстеження у лікаря-алерголога тут не обійтися. Він дасть необхідні рекомендації з лікування і профілактики.

Лікування полінозу зазвичай вибудовується по декількох напрямках. До них відносяться: прийом медикаментів, дотримання гіпоалергенної дієти і профілактичні заходи – алерген-специфічна імунотерапія.

Медикаментозне лікування полягає в призначенні антигістамінних препаратів. Лікування починають за 1-2 тижні до початку цвітіння рослини-алергену і продолжют весь час, поки воно цвіте.
Алерген-специфічна імунотерапія яку призначає лікар-алерголог.

Дієта при полінозі

Лікування полінозу дасть більший ефект, якщо дитина буде дотримуватися гіпоалергенної дієти. У період загострення у малюка може проявлятися реакція на продукти харчування, що містять родинні основного подразника речовини. Це явище називається перехресної алергією. Раціон харчування для такого малюка повинен бути складений з урахуванням календаря цвітіння, який повинен бути завжди під рукою.

 • Якщо у дитини виявлена алергія на пилок берези, йому слід уникати контактів з пилком яблуні, вільхи та лісового горіха, а крім того, він може негативно реагувати на черешню, персики, яблука, сливи, фейхоа, ківі, фундук, морква, огірок, цибуля, картопля, селера і помідори. Такого малюка не слід поїти березовим соком і лікувати відварами з березових бруньок і вільхових шишок.
 • Якщо дитина не виносить полин, то, швидше за все, таку ж реакцію у нього будуть викликати жоржин, соняшник, ромашка і кульбаба. А з меню слід виключити цитрусові, насіння соняшнику і похідні з них (масло і халву), мед. Відповідно не слід приймати всередину ромашку, череду, календулу, мати-й-мачуху, а також робити ванночки з ними і полоскати рот.
 • При алергії на цвітіння злакових у дитини може виникати алергія також і на харчові злаки (пшеницю, овес, ячмінь), можлива реакція на мед і щавель.
 • При алергії на лободу не годуйте крихітку шпинатом і буряком.
 • Якщо малюк страждає від цвітіння амброзії, у нього можуть виникати неприємні відчуття при контакті з пилком соняшнику і кульбаби, а в їжі можлива негативна реакція на насіння соняшнику і продукти з нього, а також на диню і банани.

Профілактика полінозу

Якщо майбутня мама страждає від якої-небудь форми алергії, вона повинна подбати про те, щоб запобігти або принаймні знизити ризик її розвитку у малюка. Починати профілактику потрібно ще до народження крихітки.

 • Виключіть куріння у вашій присутності і не паліть самі. Після народження дитини стежте, щоб він ні в якому разі не дихав тютюновим димом.
 • Мінімізуйте ризик впливу на ваш організм інших алергенів – Домашнього пилу, побутової хімії, кімнатних рослин, тварин, фарб і т.д.
 • Ставтеся з увагою до атопічного дерматиту, проявляющемуся у малюка. З віком дерматит зазвичай проходить, але на зміну йому можуть прийти алергічні реакції респіраторного характеру. Тому за наявності дерматиту обов’язково спостерігайтеся у фахівця і виконуйте його рекомендації.
 • Якщо у малюка негативна реакція на певне рослина, то краще всього виїхати на час цвітіння в кліматичну зону, де воно не росте. Тоді симптоми недуги зникнуть вже через 2-3 дні. Але що робити, якщо такої можливості немає?

✑ Постарайтеся зробити все можливе, щоб дитина якомога менше контактував з пилком: не відправляйте його на дачу, провітрюйте приміщення вночі або після дощу, а в інший час тримайте вікна і кватирки закритими. ✑ Не сушіть дитячий одяг на балконі або на вулиці.

✑ Не виходьте на вулицю з дитиною вранці з 7 до 8 і ввечері з 17 до 22 годин, а також у спекотні дні. У цей час концентрація пилку в повітрі найвища. Гуляйте поблизу водойм і після дощу. Після повернення додому обполосніть крихітку в душі і переодягніть.

✑ Декілька разів на день промивайте ніс малюка фізіологічним розчином, полощіть горло, щоб видалити пилок зі слизових оболонок. Обов’язкова регулярне вологе прибирання приміщення.

✑ Одягайте малюкові сонцезахисні окуляри, щоб уберегти очі від пилку, знизити почервоніння і свербіж.

Лікар-педіатр КЗ»ЦПМСД №7» Дмитрієва Г.М.